AKİK TAŞI VE ÖZELLİKLERİ

Akik tanımında genel olarak kabul edilen bir gereklilik, bantlı olması gerektiğidir . Bu nitelik, onu şeritli olmayan diğer Kalsedon biçimlerinden ayırır . İstisnalar arasında Dendritik Akik ve Yosun Akik bulunur , bunlar bant desenlerinden yoksun oldukları için gerçek Akik değildir, ancak birden fazla renge sahip oldukları için hala geleneksel olarak Agate olarak adlandırılırlar. Oniks , beyaz ve siyah bantlı olduğunda teknik olarak bir Akik formudur ve bantlı kırmızımsı ve beyaz bir Kalsedon olan Sardonyx de teknik olarak bir Akik türüdür. Bazı Carnelian türleri de şeritlenme gösterebilir ve bu nedenle hem Carnelian hem de Agate olarak sınıflandırılabilir.


Agate'lerin ticari olarak çıkarıldığı mevduatlar genellikle çok kapsamlıdır, bu nedenle bu değerli taşın uygun fiyatlı ve ucuz olmasını sağlar. Bununla birlikte, doğal güçlü renklendirme ile birleştirilen ince ve keskin bantlı bir desen, Agate'in maliyetini ve değerini hızla artıracaktır. Belirli Akik bölgeleri, bantlama stili ve renginde benzerlikler sağlayacak ve böylece birçok Agate'ye coğrafi bir ön ek ödünç verecektir. Kullanılan diğer çeşit isimleri, Ateş Akik veya Göz Akik gibi belirli renkleri veya desenleri ifade edecektir .


Akik üretiminin tarihi, önemli bir değerli taş merkezi olarak gelişen Alman kasabası Idar-Oberstein ile yakından bağlantılıdır. Akik ve Jaspertarihsel olarak Idar-Oberstein bölgesinde bulundu ve yerel zanaatkarlar tarafından kesilip parlatıldı. 1800'lerde Brezilya'nın Rio Grande do Sul kentinde bulunan devasa Akik yataklarının keşfedilmesiyle, yeni malzeme kesme ve cilalama için Idar-Oberstein'a gönderildi. Idar-Oberstein'in yerel Akik kesicileri, bu meslekte tarihsel olarak eğitim almış oldukları için bu iş için çok uygundu. Idar-Oberstain bugün önemli bir kesme ve cilalama merkezi olarak kalmaktadır.


Kimyasal formül: SiO 2

Renk: Beyaz, Mavi, Kırmızı, Yeşil, Sarı, Turuncu, Kahverengi, Pembe, Mor, Gri, Siyah, Şeritli, Çok Renkli

Sertlik:7

Kristal Sistem: Altıgen

Kırılma indisi1.54 - 1.55SG2,63 - 2,65

Şeffaflık: Yarı saydam

Çift Kırılma:009

Parlaklık: Camsı

Bölünme: Ayırt edilemez

Mineral Sınıfı :Kuvars ( Kalsedon ). Akik


Kullanımı ;

Akik, takılarda kullanıldığında genellikle ucuz bir değerli taştır. Kabaşonlar halinde kesilip parlatılır ve kolye ve bileziklerde boncuk olarak kullanılır. Ayrıca kolye olarak takılabilen kamera hücrelerine oyulmuştur . Akik enfes süs taşı yapar ve içine kesilmiş olan levha ler, hayvan oymalar, süslü kitap biter ve küçük heykel ve figürler. Bıçak sapları, iğneler, enfiye kutuları ve benzerleri gibi süs eşyaları da Akik'ten kesilir.


Çeşitleri ;


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör