AQUAMARİNE TAŞI VE ÖZELLİKLERİ

Adını Latince "denizin suyu" ifadesinden alan akuamarin, mavi ila mavi-yeşil beril çeşididir . Beril ayrıca Emerald gibi diğer mücevher çeşitlerini ve Morganite ve Heliodor gibi daha az bilinen çeşitleri de içerir . Akuamarin, soluk bir açık maviden maviye ve mavimsi-yeşile renkte değişir, daha açık renkli taşlar daha yaygın olan türdür. Açık yeşil Beril, 750º F (400º C) sıcaklığa kadar ısıtıldığında Aquamarine'e dönüştürülebilir. Çoğu Aquamarine'deki yeşil tonlar ısıl işlemle de giderilebilir .


Aquamarine'in açık mavi ila mavi-yeşil rengi, uzun süre ışığa maruz kaldığında solabilir, bu nedenle bu mücevheri güvenilir bir satıcıdan satın almak özellikle önemlidir. Akuamarin sert ve dayanıklı bir mücevherdir, ancak sert bir şekilde vurulursa iç çatlaklar geliştirebilir.


Açık mavi Topaz , Aquamarine ile kolayca karıştırılır. Bu iki cevherin renkleri aynı olabilir ve fiziksel özellikleri çok benzerdir. Topaz genellikle daha ucuzdur ve bazı sahtekar satıcılar Topaz'larını Aquamarine olarak satabilir.


AksineZümrüt , Akuamarin taşları genellikle tamamen kusursuzdur . Gözle görülür kusurlara sahip akuamarinler nadiren görülür. Sentetik Akuamarin üretmenin maliyetleri, bu mücevherin göreceli bolluğuyla karşılaştırıldığında çok yüksektir, bu nedenle sentetik Akuamarin genellikle değerli taş pazarı için üretilmez.


Kimyasal formül: Be 3 Al 2 Si 6 O 18

Renk:Mavi

Sertlik7.5 - 8.0

Kristal Sistem: Altıgen

Kırılma indisi1.57 - 1.58

SG2.6 - 2.8

Şeffaflık Şeffaf için saydam

Çift Kırılma:.006

Parlaklık:Camsı

Bölünme:3,1 - bazal

Mineral Sınıfı :Beril ( Akuamarin )


Kullanımı ;

Akuamarin birçok kesime sahiptir. Yüzükler, küpeler, kolyeler ve diğer takı formları için popüler bir taştır. Birçok olağanüstü büyük ve kusursuz Aquamarine mücevher parçası kesildi. Bazen kolye kolye olarak mükemmel, kusursuz, altı yüzlü kristaller takılır. Kedinin gözü etkisini ve yıldız işaretini gösteren Yarı Saydam Akuamarin nadirdir, ancak bunlar vardır ve kabaşonlara kesilir ve parlatılır . İyi şeffaflığa sahip olmayan daha düşük kaliteli Akuamarinler bazen boncuk olarak ve bilezik ve kolyelerde kaba cilalı taşlar olarak kullanılır.


Akuamarin, Mart ayının doğum taşıdır .


Çeşitleri ;0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör