AVENTURİN TAŞI VE ÖZELLİKLERİ

Aventurin, ona parlak bir etki veren küçük pullar veya pullar içeren kompakt bir Kuvars / Kalsedon çeşididir . Aventurin rengi çoğunlukla yeşil ile ilişkilendirilse de gri, turuncu ve kahverengi gibi diğer renkler de olabilir. Bununla birlikte, yeşil dışındaki renk türleri nadirdir ve nadiren değerli taş veya süs malzemesi olarak kullanılır.


Aventurin değerli taşlar açıktan koyu yeşil renge kadar değişebilir. Fuschite genellikle kuvars içine ince bir şekilde dahil edilir , bazen çok ağırdır . Bu nedenle, Aventurin, teknik olarak iki mineralin bir kombinasyonu olduğu için bazen bir kaya olarak sınıflandırılır. Bununla birlikte, çoğu uzman, Aventurine'i, Fuschite'in bir mineral kombinasyonundan ziyade bir inklüzyon olasılığı daha yüksek olduğu için, bir Kuvars çeşidi olarak görmektedir . Aventurin üzerinde sergilenen parıltılı veya parıltılı etki, aventurescence olarak bilinir.


Kimyasal formül: SiO 2

Renk: Mavi, Yeşil, Sarı, Turuncu, Kahverengi, Gri

Sertlik:6.5 - 7

Kristal Sistem: Altıgen

Kırılma indisi:1.54 - 1.55SG2,63 - 2,65

Şeffaflık: Opak . Kenarlarda arkadan aydınlatıldığında yarı saydam olabilir .

Çift Kırılma.009

Parlaklık: Camsı , mumlu

Bölünme: Ayırt edilemez

Mineral Sınıfı: Kuvars / Kalsedon


Kullanımı ;


Aventurin, mücevherler için küçük bir taş olarak, çoğunlukla kolyeler ve bilezikler için kabaşonlar veya boncuklar olarak kullanılır. Aynı zamanda oymalar ve kitap ayraçları için süs taşı olarak kullanılır ve popüler bir akvaryum taşıdır.


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör