SAFİR TAŞI VE ÖZELLİKLERİ

Safir, en kıymetli ve en değerli mavi taştır. Mükemmel rengi, sertliği, dayanıklılığı ve parlaklığı nedeniyle çok arzu edilen bir değerli taştır. Safir pleokroiktir, farklı açılardan bakıldığında daha açık ve daha yoğun bir renk sergiliyor. Bazı pleokroik Safir, bir açıdan bakıldığında mavi ve farklı bir açıdan mor renktedir. Taşın oluşumu sırasında oluşan büyüme katmanlarından oluşan renk bölgeleri, bazı Safirlerde de mevcut olabilir. Bir kristalin farklı kısımlarında daha açık ve daha koyu renklere sahip olan bazı Safirlerden renk bölgeleme sorumludur. Bazı Safir değerli taşlar, mor ve mavi gibi çok renkli bile olabilir.Safir sert ve dayanıklı bir mücevher olduğunu ve zor Sapphire daha sadece doğal taştır Elmas. Buna rağmen, Sapphire kaba bir şekilde kullanılırsa hala ufalanmaya ve kırılmaya maruz kalır ve uygun şekilde kullanıldığından emin olmak için özen gösterilmelidir. Sapphire ilk olarak 1902'de sentezlendi. Sentetik Safir yaratma süreci Verneuil süreci olarak bilinir . Yalnızca uzmanlar doğal ve sentetik safiri ayırt edebilir.


Kimyasal formül : Al 2 O 3

Renk: Beyaz, Renksiz, Mavi, Yeşil, Sarı, Turuncu, Kahverengi, Pembe, Mor, Gri, Siyah, Çok Renkli

Sertlik: 9

Kristal Sistem: Altıgen

Kırılma indisi1: .76 - 1.77SG3.9 - 4.1

Şeffaflık: Şeffaf için matlaşı-

Çift Kırılma: .0008

Parlaklık: Camsı için adamantin

Bölünme: Yok, ancak ayrılık sergileyebilir

Mineral Sınıfı: Korindon


Kullanımı ;


Safir, en popüler değerli taşlardan biridir ve takılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Derin mavi bir renge ve mükemmel şeffaflığa sahip ince renkli Safir, karat başına birkaç bin dolara ulaşabilir . Mavi çeşidi en çok takılarda kullanılır, ancak sarı, pembe ve turuncu "fantezi" son zamanlarda çok popüler hale geldi. Yeşil ve açık mavi Safirler de bilinmektedir, ancak takılarda daha az kullanılırlar. Opak Siyah Safir ayrıca küçük bir değerli taş olarak kullanılır.


Safir, bilezikler, kolyeler, yüzükler ve küpeler dahil olmak üzere tüm takılarda kullanılır. Hem kolye ve yüzüklerin merkezinde değerli taş olarak hem de Diamond s gibi diğer değerli taşları tamamlamak için ikincil bir taş olarak kullanılır . Yıldız Safir ler vardır cilalı olarakcabochon lar ve eğer açıksa, son derece değerlidir. Padparadschah


olarak bilinen nadir turuncu-pembe çeşidi, ince mavi Safirden bile daha değerli olabilir. Mavi Safir bazen kamera hücresine veya küçük figürlere, özellikle daha az şeffaf malzemeye oyulmuştur . Sentetik safir genellikle doğal malzeme yerine ucuz bir alternatif olarak kullanılır.


Safir, Eylül ayının doğum taşıdır .


Çeşitleri ;


- Sarı Safir (yoğun renkli ise bazen "Altın Safir" olarak da adlandırılır)

- Pembe Safir

- Beyaz Safir (renksiz olan Safir'i tanımlar)

- Yeşil Safir

- Mor Safir

- Turuncu Safir

- Siyah Safir Safirin


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör