TURKUAZ TAŞI VE ÖZELLİKLERİ

Turkuaz, eski bir değerli taştır ve dünya medeniyetlerinin birçoğunda oldukça kabul görmüştür. Antik imparatorluklar arasında, en popüler değerli süs taşı olduğu Pers ve Kızılderili medeniyetleri arasında bilinmektedir. Turkuaz günümüzde popüler bir değerli taş olmaya devam ediyor .Benzersiz turkuaz mavisi renginden dolayı büyük saygı görüyor ve adını özel bir renge sahip olan tek değerli taştır. Turkuazın parlaklığı genellikle donuktur ve bu nedenle bazı satıcıların parlaklığını artırmak için Turkuazı bir plastik yağlayıcı veya balmumu ile kaplaması veya kaplaması çok yaygındır. Turkuazın renklendirilmesi ve zenginleştirilmesine ilişkin yaygın uygulama nedeniyle, bu değerli taş özellikle yalnızca tüm bilgileri tam olarak açıklayan saygın satıcılardan satın alınmalıdır. Turkuazın gözenekli yapısı, yağlardan ve temizleyicilerden daha kolay etkilenmesini sağlar. Bu nedenle Turkuaz değerli taşlar su dışında hiçbir şey ile yıkanmamalıdır. Turkuaz aynı zamanda nispeten yumuşak bir değerli taştır ve çizilmesini önlemek için ekstra özen gösterilmelidir.


Kimyasal formül :CuAl 6 (PO 4 ) 4 (OH) 8 • 4H 2 O

Renk: Mavi, Yeşil, Çok Renkli

Sertlik: 5 - 6

Kristal Sistem: Triclinic

Kırılma indisi: 1.61 - 1.65SG2.6 - 2.8

Şeffaflık: Opak

Çift Kırılma: .04

Parlaklık: Mumlu

Bölünme: Yok

Mineral Sınıfı: Turkuaz


Kullanımı ;


Turkuaz, en popüler boncuklu taşlardan biridir ve turkuaz boncuklu bileklikler ve kolyeler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yuvarlatılmış kaba Turkuaz değerli taşlar da yüzük ve kolyeler halinde bükülebilir. Turkuaz genellikle kabaşonlara kesilir ve parlatılır ve büyük sarkıt taşlar ve yüzükler olarak kullanılabilir. Süslü oymalar zaman zaman Turkuazdan oyulur ve minyatürlerde kullanılır. Turkuaz, Yerli Amerikalılar arasında son derece önemli bir değerli taş olmaya devam ediyor ve bu kültürdeki en popüler değerli taş. Genellikle Gümüş ile ilişkilendirilen tüm kabile takılarında kullanılır .


Çeşitleri ;


  • Eilat Taşı - İsrail, Eilat yakınlarındaki bakır madenlerinden Krizokol , Turkuaz ve Malakit gibi diğer bakır minerallerinin yeşilimsi-mavi karışımı.

  • Kingman Turkuaz - İyi rengiyle tanınan, Kingman , Arizona yakınlarındaki Mineral Park Madeni'nden turkuaz .

  • Navajo Turkuaz - Siyah veya kahverengi desenler veya lekeler içeren Güneybatı Amerika'dan, özellikle Arizona'dan turkuaz .

  • Farsça Turkuaz - Özellikle Nişabur' da, İran'ın eski birikintilerinden yüksek kaliteli Turkuaz . Daha yaygın olarak, herhangi bir siyah veya kahverengi damarı veya gömülü matrisi olmayan saf Turkuaz' ı ifade eder.1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör