top of page

YAKUT TAŞI VE ÖZELLİKLERİ

Ruby, en ünlü ve efsanevi kırmızı değerli taş olan parlak kırmızı rengiyle ayırt edilir. Parlak renginin yanı sıra sertliği , dayanıklılığı, parlaklığı ve nadir olması nedeniyle en çok arzu edilen bir mücevherdir . Büyük boyutlardaki şeffaf yakutlar Diamond' lardan bile daha nadirdir . Ruby, Corundum mineralinin kırmızı çeşididir . Safir Korundum' un diğer mücevher çeşidi, kırmızıdan başka Korundum' un tüm renklerini kapsar. Özünde, Ruby kırmızı bir Safirdir, çünkü Ruby ve Sapphire renk hariç tüm özelliklerde aynıdır. Bununla birlikte, özel cazibesi ve tarihsel önemi nedeniyle, Ruby her zaman ayrı bir değerli taş olarak sınıflandırılmıştır ve asla bir Safir formu olarak tanımlanmamıştır (bazı morumsu-kırmızı renkler Yakut veya Safir olarak sınıflandırılma çizgisini aşabilir) .


Kimyasal formül :Al 2 O 3

Renk: Kırmızı

Sertlik: 9

Kristal Sistem: Altıgen

Kırılma indisi: 1.76 - 1.77SG3.9 - 4.1

Şeffaflık: Şeffaf için matlaşı-

Çift Kırılma: 0008

Parlaklık: Camsı için adamantin

Bölünme: Yok, ancak ayrılık sergileyebilir

Mineral Sınıfı: Korindon


Kullanımı ;


Yakut, en popüler değerli taşlardan biridir ve takılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yakut, bilezikler, kolyeler, yüzükler ve küpeler dahil olmak üzere tüm takılarda kullanılır. Hem kolye ve yüzüklerin merkezinde değerli taş olarak hem de Diamond s gibi diğer değerli taşları tamamlamak için ikincil bir taş olarak kullanılır . Star Ruby olduğu cilalı olarak Cabochon net eğer son derece değerli olabilir, s, vb.


Büyük Yakut taşları son derece nadir ve değerlidir. Koyu kırmızı bir renge ve mükemmel şeffaflığa sahip ince renkli Ruby, karat başına birkaç bin dolara ulaşabilir . Sentetik Yakutlar ucuzdur ve genellikle doğal yakutlar için ucuz bir ikame olarak kullanılır.


Ruby temmuz ayının doğum taşıdır.


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page